null

Mediateka MDM już otwarta – ożywiamy Marszałkowską

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trójka osób przecinających wstęgę

Biblioteka, w której można upiec ciasto, poznać sąsiadów, zagrać na konsoli lub w planszówki, albo posłuchać muzyki? Tak! 23 czerwca 2021 r. na mapie Śródmieścia pojawiło się wyjątkowe miejsce – to Mediateka MDM

Lokal, w którym powstała Mediateka MDM, znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 55/73, w miejscu, gdzie przez wiele lat mieściła się restauracja „Szanghaj”. Już sama nazwa Mediateki nawiązuje do Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Skrót MDM rozwinięty tu został jako Miejsce Dobrych Manifestacji. 

Naszym celem nigdy nie było otworzenie kolejnej wypożyczalni. Mediateka miała być czymś wyjątkowym, znacznie wykraczającym poza funkcjonalność tradycyjnej biblioteki. Chcieliśmy stworzyć miejsce tętniące życiem, otwarte na wszystkich oraz integrujące mieszkańców, niezależnie od różnic. Manifestujemy chęć współpracy, spędzania czasu wspólnie i wspólnego cieszenia się najróżniejszymi formami kultury. Tego brakowało nie tylko w okresie pandemii. Z dumą ogłaszam, że Mediateka jest gotowa i wypełniona po brzegi. Teraz zapraszamy wszystkich do odwiedzania nas i tworzenia tego miejsca razem z nami – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Śródmieścia.

Nie tylko nazwa Mediateki, ale też jej wnętrze nawiązuje do okresu, w którym powstała Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Meble inspirowane są charakterystycznymi dla lat 50. meblościankami. Widać tu pragmatyzm i funkcjonalność ówczesnego designu. Na uwagę zasługują odrestaurowane oryginalne schody, tworzące spójną całość z pozostałymi elementami wystroju. Na ścianach zawisły reprodukcje plakatów opatrzonych hasłami wyrażającymi przesłanie tego miejsca, takimi jak: „Niech żyje przyjaźń między Tobą a książką”, „Po skończonej pracy weź książkę” czy „Tutaj cisza nie obowiązuje”. 

Burzymy największy mit związany z bibliotekami – u nas nie musi panować idealna cisza – zapewnia burmistrz Ferens.

Piękne wnętrze, bogata oferta

Nie zabraknie nowoczesnych akcentów – nawiązujący do dawnych czasów design został oparty na nowinkach technologicznych oraz współczesnych formach kultury. Widoczna zaraz po wejściu do lokalu zielona ściana nawadniana jest automatycznie. Posadzono w niej gatunki roślin, które oczyszczają powietrze i tworzą dobroczynny mikroklimat. Poza książkami, których jest ponad 24 tys., znajdziemy tu czasopisma, płyty audio CD oraz winyle (łącznie niemal 3,3 tys.), audiobooki (1,2 tys.), a także filmy. Do dyspozycji mediatekowiczów są też komputery oraz tablety, a osoby preferujące własne urządzenia mogą korzystać z sieci Wi-Fi rozsianej po całym obiekcie.

Pierwsze piętro to strefa stworzona z myślą o młodszych mieszkańcach. Tutaj czeka na nich świetna zabawa wsparta dobrą lekturą oraz techniką. Mamy ponad 1,2 tys. książek dla dzieci, interaktywną podłogę, konsolę do gier, zabawki, gry planszowe, można u nas oglądać bajki. Mamy też całą masę pomysłów na wspólne zabawy – u nas chodzi o zachęcanie do działania w grupie – zaznacza dyrektor śródmiejskiej Biblioteki Publicznej Anna Stępień.

O tym, że przestrzeń została zaprojektowana z myślą o młodszych użytkownikach, można przekonać się, nie tylko patrząc na dostępne tu atrakcje. Regały na książki zostały dostosowane do wzrostu młodszych czytelników. Część ścian pomalowano czarną farbą tablicową, po której można pisać kredą.

Przestrzeń do działania - dla każdego

Tuż obok strefy gier i zabaw wygospodarowano przestrzeń do nauki i pracy wymagającej ciszy. 

Zastosowaliśmy tu specjalną izolację akustyczną, więc użytkownicy pozostałych części Mediateki z pewnością nie będą nikogo rozpraszać – dodaje dyrektor Stępień.

Śródmieście zachęca do organizacji tu warsztatów oraz spotkań sąsiedzkich. By nadać im domowy charakter, można skorzystać z kącika kuchennego i z przyniesionych przez siebie produktów przygotować napoje i poczęstunek. „Cicha sala” może pomieścić maksymalnie 25 osób – liczba ta może ulec ograniczeniu zgodnie z aktualnymi obostrzeniami oraz wytycznymi służb sanitarnych. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Nowe centrum Warszawy

Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jego łączna powierzchnia to 570 m2. Prace nad utworzeniem Mediateki rozpoczęły się w 2018 r. Prowadziła je Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Inwestycja zamknęła się w kwocie prawie 4,3 mln zł. Koncepcję MDM-u przygotowała pracownia architektoniczna Rea Design, specjalizująca się w projektowaniu bibliotek. 

Naszą ambicją jest nadanie Mediatece charakteru miejsca aktywności lokalnej, które tchnie życie w ulicę Marszałkowską, przez niektórych nazywaną aleją banków. Bogata oferta, uniwersalność, ale też atrakcyjność wizualna tego miejsca, sprawiają, że chce się tu spędzać czas. Właśnie dlatego Mediateka MDM idealnie wpisuje się w projekt „Nowego centrum Warszawy” przygotowany przez Prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Choć z winy władz krajowych stołeczna kasa nie napawa optymizmem, to zapewniam, że będziemy dalej ciężko pracować, by Śródmieście stawało się coraz lepszym miejscem do pracy, nauki i spędzania wolnego czasu – mówi przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście Marcin Rolnik.

Moc atrakcji na otwarcie

Uroczystość otwarcia Mediateki MDM odbędzie się 23 czerwca 2021 r. o godz. 17. Władze Śródmieścia przygotowały z tej okazji szereg atrakcji tematycznych dla mieszkańców. W programie znajdziemy:

  • 11.30–15.30 – Zwiedzanie Mediateki MDM (w grupach do 20 osób)
  • 12.00 – projekcja wykładu „Historia MDM” Beaty Chomątowskiej (we wnętrzu Mediateki MDM)
  • 13.00 – spacer architektoniczno-urbanistyczny po MDM-ie i pl. Konstytucji” (oprowadza: Krzysztof Mordyński, zbiórka przed budynkiem Mediateki MDM przy ul. Marszałkowskiej 55/73)
  • 14.00 – ponowna projekcja wykładu „Historia MDM” Beaty Chomątowskiej (we wnętrzu Mediateki MDM)
  • 15.00 – wirtualne zwiedzanie okolic pl. Konstytucji z Pawłem Łosiem, dostęp do wydarzenia poprzez profile Śródmieścia oraz dzielnicowej biblioteki w serwisie Facebook (spacer on-line realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”)
  • 17.00 – uroczyste otwarcie Mediateki MDM
  • tuż po zakończeniu uroczystości (ok. 17.30) – Koncert pt. „Książka jest dobra na wszystko”. Wystąpią: Katarzyna Dąbrowska, Zespół muzyczny pod kierownictwem Marka Stefankiewicza, Kwartet Rampa w składzie: Joanna Pałucka, Anna Ścigalska, Stefan Każuro i Grzegorz Kucia. Usłyszymy najpiękniejsze utwory Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory oraz Wojciecha Młynarskiego.
Regały z książkami, stoliki i krzesła
Zobacz galerię (30 zdjęć)
Regały z książkami i pufy
Fotel z dużym oparciem, pufy i tablica
Oparcie fotela i lampa w kształcie sowy
Boazeria z literami M D M
Regał z książkami
Fotele i pufy z literami M D M
Lampa w kształcie sowy pomiędzy książkami
Stoły oraz regały z książkami i płytami, widok ogólny sali parterowej
Lada z napisem MDM
Ściana z roślin, książki oraz napis miejsce dobrych manifestacji
Stoły oraz regały z książkami i płytami, widok ogólny sali parterowej
Zabytkowe schody, stoły oraz regały z książkami i płytami, widok ogólny sali parterowej
Ściana z roślin, książki oraz napis miejsce dobrych manifestacji, widok spomiędzy książek
Balustrada zabytkowych schodów
Balustrada zabytkowych schodów
Paproć w podwieszanej donicy
Plakat z napisem zuch dziewczyna oraz wystawa książek
Plakat z napisem po skończonej pracy przeczytaj książkę oraz wystawa książek
Miejsca do pracy przy oknie
Mównica, stoły oraz ściana z roślin, widok ogólny
Regał na książki na tle plakatu promocyjnego
Mównica oraz manekiny w czerwonych kombinezonach
Samochód nysa przed siedzibą mediateki MDM
Trójka osób przemawiających podczas otwarcia mediateki MDM
Trójka osób przemawiających podczas otwarcia mediateki MDM
Trójka osób przemawiających podczas otwarcia mediateki MDM
Trójka osób przemawiających podczas otwarcia mediateki MDM
Trzy pary nożyc na czerwonej poduszce
Mężczyzna udzielający wypowiedzi mediom