Wydarzenia kulturalne w Śródmieściu

 • Mikołajki balfolkowe
  Z okazji Mikołajek oraz 10. urodzin Otwartego Jazdowa odbędzie się potańcówka balfolkowa z fantastycznym francuskim akordeonistą Aymerickem Tron Alvarezem (KALEIDOSCOPE), znanym między innymi z grup Plume, Kas Kan Zie i Le Baluchon oraz polskim gitarzystą Pustką Imrokiem (opisy poniżej). Potańcówkę poprzedzą warsztaty ze scottisha i walca oraz scottisho-walca z Patrykiem i Agatą.
 • Chopin, Moniuszko, Nowowiejski na Placu Zamkowym. Koncert muzyki polskiej
  Zapraszamy na koncert muzyki skomponowanej przez czołowych polskich kompozytorów, który odbędzie się w sobotę 9 grudnia o godz. 16.00.
 • Bęc dyżur z autografem: Olga Drenda „Słowo humoru”
  Chodźcie na ostatni już w tym roku Bęc dyżur z autografem i porozmawiajcie z Olgą Drendą o tym komu i z czego wolno się śmiać? Czy satyra rysowana grubą kreską jest jeszcze możliwa? Jak długo żyją memy? Jaki jest związek humoru z polityką? A ponieważ śmiech buduje poczucie solidarności, a suchary bywają krzepiące, zaopatrzmy się w tę wiedzę nim siądziemy do stołów i zadumamy się nad mijającym rokiem.
 • Ten cały Sondheim - przywołujemy legendę Broadway w Teatrze Syrena
  Jako 27-latek napisał tekst do „West Side Story”. Kariera na Broadwayu stanęła przed nim otworem – zmieniał oblicze amerykańskiego musicalu. Zapraszamy na wydarzenie muzyczne „Ten cały Sondheim” organizowane przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy. 10 grudnia w Teatrze Syrena przypomnimy kultowe piosenki wybitnego twórcy.
 • Bęc dyżur z autografem: Piotr Siemion „Bella, ciao”
  Piotr Siemion jest jednym z najciekawszych polskich pisarzy współczesnych i znakomitym tłumaczem literatury anglojęzycznej. Zapraszamy na spotkanie z autorem.
 • Dwaj panowie po spacerze. Prasa i książka w Starej Warszawie
  Zapraszamy na czwartkowe spotkanie gawęd z cyklu "Dwaj panowie po spacerze". Opowiadać będą Andrzej Sołtan i Sebastian Lenart.
 • Najpiękniejsze piosenki świąteczne w jazzowych aranżacjach
  W niedzielę 17 grudnia w Teatrze Capitol wybitni muzycy polskiej sceny jazzowej zaprezentują poruszające, jazzowe aranżacje kolęd i popularnych piosenek świątecznych.
 • Bęc dyżur z autografem: Agata Bogacka „Obrazy 2016-2022"
  Agata Bogacka jest jedną z najważniejszych malarek swojego pokolenia. Nakładem wydawnictwa 77 Press (we współpracy z reprezentującą artystkę Gunia Nowik Gallery) ukazał się w tym roku album prezentujący obrazy artystki z lat 2016-2022. Książka jest pięknie zaprojektowana, wydana została w polskiej i angielskiej wersji językowej. 260 stron mieści ponad 110 doskonałej jakości reprodukcji, zdjęcia z wystaw i eseje poświęcone twórczości artystki. Praca nad książką trwała ponad dwa lata.
 • „Panna młoda, jednorożec i inne światy” – wernisaż wystawy Julii Curyło
  Zapraszamy na piątkowy wernisaż prac.
 • Bęc dyżur z autografem: Dariusz Błaszczyk „Brat generała. Jerzy Sosnkowski (1893–1954)”
  Jerzy Sosnkowski zajmował się różnymi dyscyplinami sztuki – był architektem, projektantem wnętrz, scenografii, reklam, ilustratorem, pisał utwory poetyckie, opowiadania fantastyczne, opowiadania dla dzieci i reportaże. Stworzył i prowadził w latach 30. znakomite czasopismo „Wnętrze”. W licznych artykułach i felietonach prasowych dawał wyraz swojej fascynacji modernizmem i nowoczesną estetyką. Jako czynny architekt pracował też na stanowisku inspektora artystycznego Warszawy.
 • Bęc dyżur z autografem: Sławomir Gzell „Lustro weneckie.”
  Prof. Sławomir Gzell zabiera nas w podróż do Wenecji i proponuje subiektywny przegląd Biennale Architektury. Dzięki niemu „oglądamy eksponaty, oceniamy je, opisujemy, zapamiętujemy albo i nie, a jednocześnie, zwłaszcza my architekci, przeglądamy się w nich – w cudzych osiągnięciach – i możemy porównywać od razu prezentację i powidoki własnych prac. To porównywanie jest nieuniknione, bo po to zresztą wystawy te są organizowane. Obejrzyj i przymierz się do tego co oglądasz, oceniaj i ucz się".
 • #CzytanieRządzi o poranku - spotkanie z Barbarą Supeł
  Zapraszamy na sobotnie spotkania czytelnicze dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych!
 • Bęc dyżur z autografem: Jo Jurga „Szałas na hałas"
  Czy Twój dom jest Twoim „szałasem na hałas”? Czy jest to miejsce, w którym Twoje zmysły mogą znaleźć ukojenie po nadmiarze bodźców, który oferuje świat? Czy jest to miejsce, w którym odpoczywasz po ciężkim dniu i nabierasz sił na nowe wyzwania? A jeśli nie – jak to zmienić? Przyjdź na spotkanie z autorką książki „Szałas na hałas. O tworzeniu poczucia bezpieczeństwa za pomocą zmysłów".
 • Kultura i sztuka tańca indyjskiego
  Zapraszamy na wydarzenie poświęcone sztuce tańca indyjskiego.
 • "Dzień Iwaszkiewiczowski" - wyjątkowe spotkanie dla miłośników literatury
  3 grudnia w Domu Literatury w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie literackie pod nazwą "Dzień Iwaszkiewiczowski". Organizatorzy: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Polski PEN Club oraz Wydawnictwo Akademickie SEDNO, zapraszają wszystkich zainteresowanych na dzień pełen prelekcji, wykładów i rozmów poświęconych twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – Jarosława Iwaszkiewicza.
 • #CzytanieRządzi o poranku - spotkanie z Wojciechem Widłakiem
  Zapraszamy na sobotnie spotkania czytelnicze dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych!
 • ZOOM IN - wernisaż wystawy Iwony Skowron-Dobrowolskiej
  Życie miasta jest zbiorem tajemnic, wystawa w Galerii Biegas odkrywa przed nami jedną z nich.
 • #WARSAWGIRL - wernisaż wystawy Katarzyny Dyjewskiej
  #WARSAWGIRL to wystawa, na której prezentowane są prace poruszające aktualne i ważne dla autorki tematy wolności, wspólnoty, opresyjności systemu, zdrowia psychicznego, przemocy, edukacji, nieprzystosowania, konfliktu czy hierarchii społecznej. Wspólnym mianownikiem wielu różnorodnych wątków staje się tu miejsce akcji malarskich opowieści: Warszawa.
 • Wystawa medalierska "Mikołaj Kopernik w 550. rocznicę urodzin"
  Zapraszamy 27 listopada 2023 roku o godzinie 17:30 do siedziby Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego na otwarcie wystawy medalierskiej ze zbiorów Oresta Paszkowycza "Mikołaj Kopernik w 550. rocznicę urodzin".
 • Muzyka opisuje to, co nieograniczone. Dorobek Kopernika w interpretacji zespołu ProModern
  Zespół ProModern przygotował specjalny program na obchody Roku Kopernika. 27 listopada o godz. 19.30 w Domu Literatury usłyszymy wyjątkowy koncert. Wstęp wolny.