null

„Wyprawka” dla nowych mieszkańców Śródmieścia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dzielnicowe upominki, pakiet przydatnych informacji oraz bilety do śródmiejskich instytucji kultury. Wszystko to otrzymają osoby, które zdecydują się zameldować w Dzielnicy Śródmieście. Dzielnicowa „Wyprawka” to akcja skierowana do osób, które mieszkają już w centralnej dzielnicy Warszawy, jednak z różnych powodów nie dopełniły tej formalności.

Szacunkowe wyliczenia wskazują, że w dzielnicy Śródmieście na stałe zamieszkuje około 130-140 tys. osób. Z tego zameldowanych jest jedynie 70-80% mieszkańców. To duży problem, który wpływa nie tylko na bieżące finanse dzielnicy, ale także na plany jej rozwoju, ofertę dla mieszkańców czy zapewnienie bezpieczeństwa w razie zdarzeń losowych i sytuacji kryzysowych. 

 Zapomniany obowiązek

30 dni. Tyle czasu każdy mieszkaniec ma na zameldowanie się w miejscu pobytu. Wskazuje tak ustawa o ewidencji ludności. Tyle w teorii. W praktyce, choć jest to prosta formalność, coraz mniej osób decyduje się na ten krok. W Dzielnicy Śródmieście jest to nawet 30% wszystkich mieszkańców. Sankcji za niedopełnienie tego obowiązku nie przewidziano, jednak konsekwencje ponosimy wszyscy.

Nie tylko pieniądze

Każda zameldowana osoba to realne pieniądze przekazywane z budżetu miasta na realizację różnych zadań w dzielnicy. Z ilością meldunków związane są finanse przeznaczane na sprzątanie lokalnych ulic, dodatkowe remonty i nowe inwestycje. Na podstawie informacji o liczbie i wieku mieszkańców powstaje oferta sportowa i kulturalna, a także sprawdzane jest zapotrzebowanie oświatowe. To istotny wskaźnik w planowaniu działań opiekuńczych dla osób starszych i tworzeniu dodatkowej infrastruktury dla najmłodszych. To również kwestia bezpieczeństwa. W razie zdarzeń losowych  oraz sytuacji kryzysowych, wiedza o liczbie osób zamieszkujących dany obszar jest nie bez znaczenia dla służb ratunkowych i władz dzielnicy.

„Wyprawka” za meldunek

Urząd Dzielnicy Śródmieście postanowił w przyjemny sposób przypomnieć mieszkańcom o obowiązku meldunkowym i w zamian za dopełnienie tej drobnej formalności, przekazać symboliczne upominki.
- Chcemy w ten sposób podziękować każdej osobie, która zamelduje się w naszej dzielnicy. Dodatkowe pieniądze, jakie otrzymamy do budżetu, będziemy mogli wykorzystać na lokalne działania. Każdy mieszkaniec Śródmieścia na tym skorzysta – mówi Aleksander Ferens, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

To jest proste!

Meldunek w Śródmieściu można uzyskać w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich przy ul. Kruczkowskiego 2 lub jego delegaturze w każdej innej dzielnicy Warszawy. Można to zrobić również przez Internet, bez wychodzenia z domu. Co istotne, zmiana adresu zameldowania nie wiąże się z koniecznością wymiany dowodu osobistego ani prawa jazdy. Istnieje też możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych.   

Akcja startuje w najbliższy poniedziałek 12 września!