null

Warto zobaczyć

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Śródmieściu warto zobaczyć...

Stare Miasto, najstarszą część Warszawy

Mury Starego Miasta

Zniszczone podczas ostatniej wojny zostało po wielu latach pieczołowicie odtworzone. Zachowano układ przestrzenny miasta z czasów jego lokacji, czyli z XIII w. Natomiast większość zabudowy odbudowano według wzorców z XVIII w. Warszawska Starówka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warto przejść się jej wąskimi uliczkami i zajrzeć do całkowicie odbudowanej po zniszczeniach wojennych katedry św. Jana, w której podziemiach znajdują się sarkofagi książąt mazowieckich i wybitnych Polaków. 


      
Widok na rynek Starego MiastaWarto też spędzić chwilę na staromiejskim rynku. W lecie warto usiąść w którymś z kawiarnianych ogródków, zjeść lody, napić się kawy lub piwa i podziwiać dawne centrum Warszawy. W zimie można zajść do którejś z restauracji, mieszczących się w staromiejskich kamienicach, na suty staropolski posiłek lub po to by rozgrzać się kubkiem grzanego wina.          

Zamek Królewski - siedziba książąt mazowieckich i rezydencja polskich królów

W zamkowych komnatach zapadały historyczne decyzje i rozgrywały się przełomowe wydarzenia w dziejach narodu polskiego. 3 maja 1791 r. posłowie uchwalili Konstytucję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamek stał się siedzibą naczelnika państwa i prezydenta. Podczas ostatniej wojny był kompletnie zniszczony. Odbudowano go dzięki wysiłkowi całego społeczeństwa. Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się na pierwszym piętrze: Apartament Królewski oraz Sala Poselska - siedziba dawnego parlamentu, w której uchwalono Konstytucję 3 Maja. Na parterze warto zwrócić uwagę na Pokoje Dworskie i Sale Sejmowe z XVI i XVII w.

Najsłynniejszy śródmiejski pomnik - Kolumna Zygmunta

Widok z lotu ptaka na Kolumnę Zygmunta

Pierwszy świecki pomnik Warszawy przedstawia króla Zygmunta III Wazę. W ciągu wieków przechodził wiele renowacji, ale największych zniszczeń doznał podczas II wojny światowej. Kolumna powróciła na swoje miejsce dopiero w 1949 r. Legenda mówi, że król Zygmunt strzeże swego miasta i roztacza nad nim pieczę.

 

 

 

 

 Teatr Wielki - jeden z największych i najnowocześniejszych teatrów Europy

Zaprojektował go wybitny włoski architektBudynek Teatru WielkiegoAntonio Corazzi, który na początku XIX w. zajmował się przebudową placu Teatralnego, przekształcając go w centralny punkt Warszawy. Teatr wybudowano w latach 1825-1833 w stylu późnoklasycystycznym. W czasie II wojny światowej spalony, został odbudowany z zachowaniem oryginalnej fasady, a także powiększony. Dziś w budynku mieszczą się: teatr operowy, balet, Teatr Narodowy, a także Muzeum Teatralne.

 

 


Zabytkowe pałace i kościoły na Trakcie Królewskim

Na placu Zamkowym zaczyna się Trakt Królewski, który na terenie dzielnicy Śródmieście wiedzie aż do Łazienek Królewskich. Droga usiana jest zabytkowymi kościołami i pałacami.
W Śródmieściu znajduje się około 200 pałaców wzniesionych przez najznakomitsze rody magnackie.

Najważniejszym z nich jest obecnie Pałac Prezydencki - największy pałac Warszawy

Pałac Prezydencki

Wzniósł go w 1643 r. hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski. W okresie autonomii Królestwa Polskiego w XIX w. mieszkał tam namiestnik cara Aleksandra gen. Józef Zajączek. W 1989 r. toczyły się w nim obrady Okrągłego Stołu. Obecnie pałac jest siedzibą polskich prezydentów.
Inne warte obejrzenia pałace to Pałac Staszica - siedziba Polskiej Akademii Nauk, Pałac Kazimierzowski - siedziba rektora Uniwersytetu Warszawskiego czy Pałac Potockich - siedziba Ministerstwa Kultury.

 

 

 

Kościół Św. Anny

Kościół Św. Anny

Na Trakcie Królewskim znajduje się kilkanaście kościołów. Wędrówka po nich to poznawanie dawnych stylów architektury - gotyku, baroku i klasycyzmu. Tuż przy placu Zamkowym wznosi siękościół św. Anny z piękną klasycystyczną fasadą. Został wybudowany w 1454 r. a prezbiterium kościoła od skarpy wiślanej - do dziś zachowało swój gotycki charakter. Wnętrze świątyni ma barokowy wystrój.

 

 

 

 

 

 

 


Kościół Św. Krzyża

Kościół Św. Krzyża

Unikalnym zabytkiem jest kościół Wizytek, koło Uniwersytetu Warszawskiego. Nie został zniszczony podczas II wojny światowej i do dziś zachowały się w nim autentyczne barokowe wnętrza. W usytuowanym zaś naprzeciw Uniwersytetu kościele św. Krzyża znajdują się nagrobki i epitafia wybitnych Polaków. Tu odbywały i odbywają się nadal się msze z okazji najważniejszych uroczystości państwowych oraz pogrzeby znanych osobistości. Tu też w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja obradował Sejm.     

 

 

 


Uniwersytet Warszawski

Widok na wejście do budynku Uniwersytetu Warszawskiego

Uniwersytet Warszawski został założony w 1816 r. dekretem cara Aleksandra I. Większość budynków uniwersyteckich jak Rektorat UW mieszczący się w Pałacu Kazimierzowskim, Gmach dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej i Audytorium Maximum została wpisana na listę zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje Brama Główna Uniwersytetu zaprojektowana w stylu neobarokowym przez Stefana Szyllera w 1900 r. Bramę wieńczy orzeł w koronie otoczony pięcioma gwiazdami.

 

 

 

 


Zielone Śródmieście

Widok na fontannę w Ogrodzie Saskim

Śródmieście Warszawy to jedno z najbardziej „zielonych" centrów miast w Europie. W Śródmieściu znajduje się kilkanaście parków. Warto odwiedzić Park Ujazdowski, Park Rydza Śmigłego, Ogród Saski i Park Krasińskich oraz Łazienki Królewskie - jeden z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w Europie.

 

 

 

 

 Multimedialny park fontann na Podzamczu

Multimedialny park fontann

Park fontann działa w nowoczesnej technologii pozwalającej na organizowanie widowisk „światło, woda, dźwięk" w zamkniętym obiegu wody. Głównym punktem parku jest fontanna multimedialna  na Skwerze I Dywizji Pancernej. Największą atrakcją są tańczące w rytm muzyki strumienie wody z synchronizowanych i podświetlanych dysz o szerokim spektrum możliwości, jak również utworzony z mgły ekran wodny, na którym wyświetlane są projekty filmowe i laserowe.

 

 

Ogród Biblioteki Uniwersystetu Warszawskiego

Ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego

Ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 - zaprojektowany przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską  na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha. Roślinność zajmuje w nim 5111 m2.      

 

 

 

 

 

Pałac Kultury i Nauki - „dar" narodów Związku Radzieckiego

Pałac to dziś najbardziej znany symbol

stołecznego Śródmieścia. Został ukończony w 1956 r. Stanął w miejscu zrównanych z ziemią podczas II wojny światowej XIX-wiecznych kamienic po zachodniej stronie ul. Marszałkowskiej. Początkowo warszawiacy nazywali go sarkastycznie „Pekinem" od skrótu PKiN. Dziś pałac stał się stałym elementem warszawskiego krajobrazu i obowiązkowym miejscem do zwiedzania. Pałac jest ciągle najwyższym budynkiem w Polsce - ma 234 m wysokości.

 

 

 

 

Palma na rondzie de Gaulla - najmłodszy symbol Śródmieścia

Palma na rondzie de Gaulle'a

Na rondzie de Gaulle'a, skrzyżowaniu Nowego Światu z Alejami Jerozolimskimi może zaskoczyć, szczególnie w trakcie śnieżnej zimy, widok wysokiej na 15 metrów palmy kokosowej. Palma przypomina, że nazwa ulicy Aleje Jerozolimskie wywodzi się od osady żydowskiej Nowa Jerozolima, która istniała niegdyś w pobliżu Placu Zawiszy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Romantyczny spacer w Łazienkach

Pałac na wodzie w Łazienkach Królewskich

Największy i najpiękniejszy śródmiejski park założył król Stanisław August Poniatowski. Blisko 80 ha powierzchni, stawy, malownicze kanały oraz XVIII-wieczne budowle:Pałac Na Wodzie, Biały Dom, Pałac Myślewicki, Wodozbiór, Wielka Oficyna, Stara Pomarańczarnia oraz Amfiteatr. Tutaj spacerował Stanisław Wokulski - bohater „Lalki" Bolesława Prusa ze swoją wybranką Izabelą Łęcką. Tutaj spacerują też inne zakochane pary. Malowniczymi ścieżkami można iść do Pałacu na Wodzie, Amfiteatru, Starej Pomarańczarni czy też Pomnika Chopina, przy którym w letnie weekendy słychać najsłynniejsze utwory kompozytora.

 

Centrum Nauki Kopernik

Budynek Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik - przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Centrum zostało założone w 2005. Jego celem jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.     
      

 

 

 

Szczegółowe informacje na temat atrakcji turystycznych Śródmieścia, bazy noclegowej i restauracji można uzyskać w punktach informacji turystycznej:

  • Pałac Kultury i Nauki - pl. Defilad 1 (wejście od strony ul. Emilii Plater, pomiędzy Salą Kongresową a Muzeum Techniki)
  • Dworzec Warszawa Centralna - hol główny, AL. Jerozolimskie 54
  • Rynek Starego Miasta 19/21/21a
  • Lotnisko Chopina - Terminal A, wyjście 2, ul. Żwirki i Wigury 1
  • Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Tel.: 22 194 31, www.warsawtour.pl