null

Ten cały Sondheim - przywołujemy legendę Broadway w Teatrze Syrena

Drukuj otwiera się w nowej karcie
10.12.2023 16:00 - 10.12.2023 21:00
Teatr Syrena, Litewska 3

Jako 27-latek napisał tekst do „West Side Story”. Kariera na Broadwayu stanęła przed nim otworem – zmieniał oblicze amerykańskiego musicalu. Zapraszamy na wydarzenie muzyczne „Ten cały Sondheim” organizowane przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy. 10 grudnia w Teatrze Syrena przypomnimy kultowe piosenki wybitnego twórcy.

Zmarły dwa lata temu Stephen Sondheim to legenda Broadwayu i laureat wielu prestiżowych nagród – Oscara, Pulitzera, Grammy, Tony... Nowojorczyk był kompozytorem, autorem tekstów i scenariuszy. Eksperymentował i poszerzał gatunkowe ramy. Przełamywał formalne konwencje takie jak podział na zwrotki i refreny. Nie bał się podejmowania ważnych, lecz uchodzących za kontrowersyjne, tematów. Słynął z inteligentnych, wielowarstwowych tekstów, łączących humor, ironię i głębię psychologiczną postaci. Jego teksty uchodziły za kontrowersyjne. W fabułę wplatał m.in. wątki polityczne – jak w „West Side Story” opowiadającym o miłości z konfliktem etnicznym w tle, czy w „Sweeney Todd” poruszającym wątki korupcji i niesprawiedliwości systemu karnego. Stephen Sondheim odszedł 26 listopada 2021 roku w wieku 91 lat.

Podczas wydarzenia muzycznego w Teatrze Syrena artyści zaprezentują oryginalne interpretacje piosenek Sondheima z takich musicali jak „West Side Story”, „Sweeney Todd”, „Niedziela w parku z Georgem”, „Gypsy”, „Company”... Większość z nich zabrzmi w tłumaczeniu, pojedyncze jak „I Feel Pretty” – w angielskim oryginale. Artystom będzie towarzyszyć zespół muzyczny Teatru Syrena pod batutą Tomasza Filipczaka. Wydarzenie wyreżyseruje i poprowadzi Joanna Drozda.

„Ten cały Sondheim” odbędzie się dwukrotnie – o godzinie 16 i 19.