null

Sonaty misteryjne na Śródmieściu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wczoraj w Bazylice św. Krzyża odbył się wyjątkowy koncert prezentujący „Sonaty misteryjne” Heinricha Ignaza Franza Bibera.

Sonaty z 1676 roku wykonali wybitni polscy muzycy: Robert Bachara – skrzypce historyczne i Jan Tomasz Adamus – organy. Wirtuozi zagrali blisko dwugodzinny koncert na historycznych instrumentach, co było swoistą ucztą dla miłośników muzyki nie tylko sakralnej.

Sonaty misteryjne lub inaczej różańcowe Heinricha Ignaza Franza von Bibera są muzyczną kontemplacją tajemnic różańca. Piękno, ale i trudność sonat polega na użyciu scordatury, czyli niestandardowego stroju skrzypiec. Cykl obejmuje 15 utworów na skrzypce solo i basso continuo oraz passagalii skomponowanych w 1676 roku. Biber wstąpił w 1670 roku na służbę Księcia Arcybiskupa Salzburga, który był zagorzałym zwolennikiem katolickiego kultu różańcowego. Sonaty zostały skomponowane na odbywające się nabożeństwa różańcowe.

Heinrich Ignaz Franz Biber zaliczany jest do twórców niemieckiej szkoły skrzypcowej. Szkoła ta, jedna z najbardziej znaczących i wpływowych w Europie, wniosła do muzyki skrzypcowej drugiej połowy XVII w. zwiększenie zainteresowania techniką samego instrumentu, jego możliwościami brzmieniowymi. Ogromna inwencja w wynajdywaniu nowych efektów brzmieniowych i różnego rodzaju innowacji technicznych doprowadziła kompozytorów tego kręgu do stworzenia muzyki wymagającej niespotykanej dotąd wirtuozerii.

Zobacz galerię (4 zdjęć)