Maksymalna wysokość dochodu uzasadniająca udzielenie obniżki czynszu, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, stanowi iloczyn dochodu, o którym mowa w art. 7a ust. 1 pkt 2 *ustawy o finansowym wsparciu oraz wartości procentowej wynoszącej 60%.
Obniżki czynszowej udziela się na 12 miesięcy (z możliwością przedłużenia na kolejne okresy) licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia kompletnego wniosku, na indywidualny wniosek najemcy. Najemca do wniosku dołącza deklarację o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego za okres trzech miesięcy poprzedzających datę składania wniosku.
Obniżki czynszu nie udziela się:
- najemcy, który nie złożył deklaracji o dochodach lub złożył deklarację niezgodną z prawdą,
- najemcy, który nie dostarczył na żądanie zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego,
- w przypadku najmu socjalnego lokalu/lokalu socjalnego;
- najemcy, który zajmuje lokal o powierzchni większej niż uprawniająca do otrzymania dodatku mieszkaniowego i nie wyraził zgody na zamianę lokalu z inicjatywy wynajmującego na lokal spełniający warunki lokalu zamiennego o niższych kosztach utrzymania lub po wyrażeniu tej zgody nie przyjął drugiej propozycji wskazanego przez wynajmującego lokalu,
- najemcy, który zalega z zapłatą należności za zajmowany lokal mieszkalny za okres co najmniej 3 miesięcy chyba, że zostanie z nim zawarta umowa określająca spłatę zaległości,
- najemcy lokalu będącego pracownią służącą twórcy do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki,
- jeżeli kwota obniżki byłaby niższa niż 0,2 % kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w województwie mazowieckim w dniu przyznania tej obniżki.
Odstępuje się od obniżenia czynszu, jeżeli:
- w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego zostanie ustalone, że występuje rażąca dysproporcja między niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji a faktycznym stanem majątkowym najemcy wskazującym, że jest on w stanie uiszczać czynsz nieobniżony, wykorzystując własne środki i posiadane zasoby finansowe, a także w przypadkach odmowy przez wnioskodawcę przeprowadzenia wywiadu środowiskowego lub odmowy złożenia oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy,
- najemca utracił tytuł do zajmowanego lokalu,
- najemca nie wywiązuje się z warunków umowy określającej spłatę zaległości.
W przypadku złożenia deklaracji niezgodnej z prawdą, najemca obowiązany jest zwrócić właścicielowi 200% kwoty nienależnie otrzymanego obniżenia czynszu.
Obniżka czynszu z tytułu uzyskiwania dochodów nie wyklucza możliwości ubiegania się o dodatek mieszkaniowy.
Formularze wniosku o udzielenie obniżki dochodowej oraz deklaracji o wysokości dochodów można pobrać:
- w Administracji Domów Komunalnych,
- w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy, stanowisko D nr 11 i nr 12 przy ul. Nowogrodzkiej 43 w Warszawie,
- ze strony internetowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
*
Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
- 75% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
- 105% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
- 140% w trzyosobowym gospodarstwie domowym,
- 175% w czteroosobowym gospodarstwie domowym,
- 175% w gospodarstwie domowym większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 35% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym – iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny, oraz współczynnika 1,2.
Wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwach za ubiegły rok ustala się na podstawie obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wydanego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w województwie mazowieckim w 2019 r. wynosiła 5 942,59 zł.