null

O Dzielnicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Informacje ogólne

Dzielnica Śródmieście to najbardziej reprezentacyjna część Warszawy. Obejmuje obszar ścisłego centrum stolicy, a w tym Stare Miasto. W granicach Śródmieścia znajduje się przepiękny warszawski park - Łazienki Królewskie, malownicza ulica: Nowy Świat, najbardziej znane budynki: Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Teatr Wielki. Śródmieście to także nowoczesne biurowce, hotele, centra handlowe, muzea, najsłynniejsze warszawskie teatry i najlepsze szkoły w stolicy. Tu znajdują się najważniejsze urzędy państwowe - Sejm, Pałac Prezydencki, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i ministerstwa. Dworzec Centralny łączy Śródmieście z miastami całej Europy.

Położenie

Śródmieście jest jedną z 18 dzielnic Warszawy. Od północy graniczy torami kolejowymi z Żoliborzem, od południa z Mokotowem, od zachodu z Wolą i Ochotą (granicą jest al. Jana Pawła II), natomiast wschodnią granicą jest Wisła.
Dzielnica realizuje zadania lokalne, takie jak utrzymanie mniejszych dróg i części obszarów zielonych, utrzymanie lokali komunalnych, nadzór nad szkołami, przedszkolami oraz ośrodkami kultury. 

Władze dzielnicy

Mieszkańcy w wyborach bezpośrednich wybierają na 5-letnią kadencję 25 radnych dzielnicy. Radni pracują w 9 komisjach: 
Komisji Rewizyjnej, Komisji Mieszkaniowej, Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej, Komisji Promocji, Kultury i Sportu, Komisji Oświaty, Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych, Komisji Ładu Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej oraz Komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
Rada wybiera 5-osobowy zarząd z burmistrzem na czele. Zarząd kieruje pracą Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. 

Dzielnica Śródmieście to wielkie wyzwania. Na jej terenie funkcjonują najważniejsze urzędy państwowe, koncentruje się biznes, czy organizacje pozarządowe. Jako instytucja samorządowa staramy się być otwarci na wszystkie środowiska, a przede wszystkim na naszych mieszkańców. Zależy nam, by urząd był miejscem przyjaznym i otwartym. Wojciech Bartelski - Burmistrz Dzielnicy Śródmieście w latch 2006-2014.

Więcej o Śródmieściu: