null

Nieznane Śródmieście

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Znane i mniej znane zakątki naszej dzielnicy

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Codziennie o pełnej godzinie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w ruinach Pałacu Saskiego odbywa się zmiana warty żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Od 1925 r., kiedy złożono tu prochy nieznanego z nazwiska obrońcy Lwowa, przed grobem płonie wieczny znicz oraz stoi honorowa warta.

„Przygoda na Mariensztacie"

Mariensztat to pierwsze osiedle w Warszawie zbudowane po II wojnie światowej. Powstało z cegły rozbiórkowej w miejscu zniszczonej dzielnicy. Nowe kamienice wybudowano w XVIII-wiecznym stylu. Niedawno odnowiony został Rynek Mariensztacki - położono nową kostkę, uruchomiono fontannę. Stał się miejscem imprez kulturalnych - odbywają się tu koncerty folkowe, jarmarki wielkanocne, pokazy i festiwale literackie.

Panorama Warszawy

Najwyżej położony punkt widokowy w najwyższym budynku w Polsce znajduje się na 30. piętrze Pałacu Kultury, na wysokości 114 m. Z tarasu widokowego widać całe Śródmieście i pozostałe dzielnice Warszawy, a gdy pogoda sprzyja także Puszczę Kampinoską. Gości na taras wwożą dwie superszybkie windy.

Przedstawienie w Teatrze Żydowskim

Przed wojną mieszkało w Warszawie 350 tys. Żydów - głównie w północnej części dzisiejszego Śródmieścia. Była to największa diaspora żydowska na świecie. Zagładę przyniosła jej hitlerowska okupacja podczas II wojny światowej. Oglądając „Skrzypka na dachu" czy „Kamienicę na Nalewkach" w Teatrze Żydowskim (pl. Grzybowski 12/16) można zobaczyć świat, który już nieodwołalnie przeminął.

Spacer ścieżką literacką „Lalka"

Wzdłuż Traktu Królewskiego, od placu Zamkowego do Rogatek Mokotowskich, prowadzi pierwsza w Warszawie ścieżka literacka - śladami bohaterów „Lalki" Bolesława Prusa. Możemy obejrzeć miejsca, w których bywali bohaterowie powieści: Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki i Izabela Łęcka i zobaczyć jak zmieniły się na przestrzeni lat. Wszystkie miejsca są oznaczone tablicami z logo.

Śródmiejskie fontanny

W Śródmieściu znajduje się prawie 20 zespołów fontann. Najsławniejszą jest empirowa fontanna sprzed 150 lat w Ogrodzie Saskim. Największe znajdują się w Parku Rydza Śmigłego (ul. Rozbrat). Fontanny są też ozdobą dwóch pomników syrenki - symbolu stolicy - na Rynku Starego Miasta i nad Wisłą.

Kariatydy pod dachem sądu

Kariatydy to wywodzące się ze świata starożytnego podpory gzymsów w postaci figur pięknych panien. Najbardziej znane podtrzymywały gzyms Erechtejonu na ateńskim Akropolu. Trzy wykonane w nowoczesnej stylistyce kariatydy podtrzymują strop gmachu Sądu Najwyższego od strony ulicy Świętojerskiej.

Ślady XIX-wiecznej Warszawy

W południowej części Śródmieścia pomiędzy ulicami: Poznańską, Emilii Plater, Wilczą, Hożą zachowały się ślady dawnej Warszawy - jednego z najpiękniejszych miast XIX-wiecznej Europy, doszczętnie zniszczonego w czasie II wojny światowej. Fasady kamienic zdobią secesyjne ornamenty, ozdobne przejazdy bramne prowadzą na podwórka, na których przetrwał duch miasta sprzed 100 lat - kapliczki z wizerunkami Matki Bożej i palącymi się światełkami, figury Chrystusa, ozdobne kamienne studnie.

Weekend na cyplu i w porcie czerniakowskim

Między przęsłami mostu łazienkowskiego na cyplu czerniakowskim został rozpięty ekran, na którym w każdy piątek i niedzielę wyświetlane są czarno-białe filmy. W każdą sobotę na stojącej w porcie barce Herbatnik odbywa się koncert muzyki folkowej, jazzowej bądź rockowej. W niedzielę zaś na drewnianej łodzi wiosłowej „Stwora" można odbyć rejs po porcie Czerniakowskim.