null

"Konstytucja dla Europy" - jakiej Europy dziś potrzebujemy?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
20.06.2023 11:00 - 20.06.2023 13:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12, Warszawa
Jastrzębowski na tle flagi Unii Europejskiej

We wtorek 20 czerwca o godz. 11 odbędzie się dyskusja o jedności Unii Europejskiej. Debacie będzie towarzyszyć czytanie sceniczne „Konstytucji dla Europy” Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.

Wojciech Bogumił Jastrzębowski był naukowcem, wizjonerem, pacyfistą. W 1831 roku stworzył „Konstytucję dla Europy”, czyli propozycję zasad oraz praw, mogących zapobiec kolejnym wojnom na kontynencie.

Wiele z jego założeń do dziś brzmi bardzo aktualnie:

Naród, który w ciągu dziesięciu lat nie oświadczy się za wiecznym pokojem w Europie, a tembardziej naród, który dla jakiech bądź urojonech lub przemocą nabytech pretensyj, poważy się w tem stawiać opór innemu narodowi, nie będzie uważany za naród europejski czyli ucywilizowany, lecz za barbarzyński.

[...] Krzywda wyrządzona prawom jednego narodu, należącego do Przymierza, przez jaki inny naród [...] będzie uważana za krzywdę praw całej Europy.

20 czerwca o godz. 11.00 porozmawiamy o postaci wybitnego Polaka, o świadomym obywatelstwie Unii Europejski oraz o znaczeniu funduszy europejskich dla lokalnych 
społeczności. Odbędzie się także czytanie sceniczne tekstu opartego na „Konstytucji dla Europy”. Wystąpią: Olgierd Łukaszewicz, Stanisław Biczysko oraz Monika Goździk.

Zapraszamy do Mazowieckiego Instytutu Kultury przy ul. Elektoralnej 12. 

Projekt współorganizujemy wraz z Mazowieckim Wędrownym Instytutem Europejskim im. Wojciecha Bogumiła 
Jastrzębowskiego.

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.