null

Organy Śródmieścia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Festiwal Organy Śródmieścia - organy

Od 6 września zaczyna się XXI Warszawski Festiwal Organowy. W niedzielne wieczory września i października w śródmiejskich kościołach będzie można wysłuchać wybitnych europejskich organistów.

Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia” powstał w 2000 r. z inicjatywy warszawskiego organisty Przemysława Kapituły i odbywa się corocznie w kolejne niedziele września i października w różnych kościołach znajdujących się na terenie warszawskiej Dzielnicy Śródmieście wyposażonych w koncertowe organy. Festiwal zaliczany jest do najpoważniejszych i najbardziej interesujących polskich festiwali organowych.

W ciągu ostatnich stuleci wzniesiono w warszawskich świątyniach kilkadziesiąt różnego typu organów piszczałkowych. Są to instrumenty niejednokrotnie bardzo różniące się od siebie pod wieloma względami. Ich konstrukcja, możliwości brzmieniowe, cechy indywidualne dla każdego instrumentu umykają uwadze przeciętnego słuchacza. Organy są ze swej natury instrumentem bardzo skomplikowanym, robionym na indywidualne zamówienie, a ich różnorodność stanowi piękno samo w sobie.

W Śródmieściu Warszawy mamy przeróżne instrumenty, które bardzo często nadają się doskonale do działalności koncertowej. Wystarczy wymienić organy zaliczane do „ekstraklasy koncertowej” w Archikatedrze św. Jana lub instrument zabytkowy z XVIII w. w Katedrze Polowej czy instrument stojący nie na chórze organowym, ale w nawie głównej kościoła św. Marcina. Niemalże każda świątynia posiada organy zwracające na siebie uwagę. Wiele zabytkowych śródmiejskich instrumentów jest doskonale wyremontowanych, budowane sa też nowe organy. Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia” ma za zadanie ożywiać i prezentować różne organy Śródmieścia oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny, całe śródmiejskie „bogactwo organowe” jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy.

XXII Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia”, recitale
Organizator: Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej

  • 5 września godz. 19:30 – Piotr Wilczyński, kościół Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37
  • 12 września godz. 19:15 – Maria Erdman, kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ul. Tamka 4A
  • 19 września godz. 20:00 – Piotr Rachoń i Przyjaciele, archikatedra św. Jana, ul. Świętojańska 8
  • 26 września godz. 16:00 – Elena Romiti (obój), Letizia Romiti (organy), Kościół św. Marcina, ul. Piwna 9/11
  • 03 października, godz. 20:00 – Jörgen Benkö (Niemcy), kościół św. Aleksandra, pl. Trzech Krzyży
  • 10 października, godz. 19:15 – Carlo Tunesi (Włochy), kościół Ojców Kapucynów, ul. Miodowa 13
  • 17 października, godz. 20:00 – Sergio Paolini (Włochy), kościół Ojców Franciszkanów, ul. Zakroczymska 1
  • 24 października, godz. 17:00 – Przemysław Kapituła (Warszawa), kościół św. Barbary, ul. Nowogrodzka 51

Festiwal współfinansowany przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy.