null

Dyskutujemy o zdrowiu psychicznym

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W Śródmieściu dokładamy wszelkich starań by dbać o zdrowie psychiczne mieszkańców. Szczególnie w czasach kiedy spotyka nas wiele tragedii. Jedną z nich jest pandemia covid, która odcisnęła piętno na całym społeczeństwie.

Wczoraj punktem wyjścia do debaty był film „Czas przemian” o wielkiej zarazie w Londynie w latach 1665–1666. Zdaniem badaczy na dżumę wywołaną bakterią Yersinia pestis zmarło wtedy nawet 100 tys. osób czyli jedna piąta populacji miasta. „Czas przemian” to opowieść o młodym, awansowanym przez króla Karola II, lekarzu Robercie Merivelu, który opiekuje się ofiarami epidemii. 

Film Michaela Hoffmana w połowie lat 90. traktowano jako alegorię AIDS. Warto go dziś, kiedy dźwigamy się po niemal trzyletnich zmaganiach z Covid-19, choroby, która zabiła co najmniej 120 tys. Polaków, przypomnieć. Wszyscy zostaliśmy też dotknięci emocjonalnymi kosztami pandemii. Izolacja wzmogła samotność, pojawiły się lęki i stres pourazowy.

O tym jak się żyje po epidemii rozmawialiśmy z Cveta Dimitrova, psychoterapeutką i filozofką, założycielką ośrodka Znaczenia. Dyskusję prowadziła dziennikarka i krytyczka filmowa Ola Salwa.

Zobacz galerię (3 zdjęć)