null

Startuje 9. edycja budżetu obywatelskiego w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Jadłodzielnia przy ul. Twardej 1a - projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego w Warszawie
Jadłodzielnia przy ul. Twardej 1a - projekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego w Warszawie

Od dzisiaj można zgłaszać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Na projekty śródmiejskie przeznaczamy rekordowe 4 652 017 zł.

W tym roku w całej Warszawie do dyspozycji mieszkańców przeznaczono aż 101 130 815 zł, czyli najwięcej od samego początku istnienia budżetu – kiedyś jeszcze – partycypacyjnego w Warszawie.

Pula na projekty śródmiejskie (dzielnicowe) jest również rekordowa - wynosi 4 652 017 zł, czyli o 348 tys zł więcej niż rok temu. Maksymalna wartość jednego projektu nie może przekroczyć 20% tej kwoty i wynosi 930 403 zł.

„Twój pomysł może zmienić Warszawę”

Podobnie jak w poprzednich latach, projekt można zgłosić na formularzu papierowym lub przez internet, na stronie bo.um.warszawa.pl. Zgłoszenie projektu to nic trudnego. Nie trzeba być ekspertem w danej dziedzinie, znać się na procesach inwestycyjnych czy dokumentacjach, żeby zgłosić swój pomysł do budżetu obywatelskiego. Wystarczy w prostych słowach opisać, co chcielibyśmy, żeby zostało zrobione, na jaką potrzebę odpowiada dany projekt i wskazać propozycję miejsca, gdzie projekt miałby zostać zrealizowany. Projekty można zgłaszać do 25 stycznia 2022 r. Następnie, każdy zgłoszony projekt zostanie zweryfikowany przez Urząd. Te, które pozytywnie przejdą weryfikację, w czerwcu zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. W ten sposób warszawiacy wybiorą, co powstanie w naszym mieście w 2023 r.

Papierowe formularze zgłoszeniowe wraz z kartami poparcia czekają w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43 - również tutaj można je składać.

Spotkanie otwarcia 9. edycji BO

Dziś o godz. 18:00 odbędzie się tzw. spotkanie otwarcia, aby dokładniej wyjaśnić warszawiakom zasady i harmonogram nowej edycji. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, spotkanie odbędzie się w formule on-line. Mogą wziąć w nim udział  wszyscy,  którzy chcą dowiedzieć się, np.:

  • jakiego typu projekty można zgłosić do budżetu obywatelskiego,
  • jak wygląda harmonogram 9. edycji lub
  • z jakiego wsparcia można skorzystać na etapie składania projektów?

Więcej informacji o spotkaniu na stronie internetowej poświęconej budżetowi obywatelskiemu.