null

"Dzień Iwaszkiewiczowski" - wyjątkowe spotkanie dla miłośników literatury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
03.12.2023 14:00 - 03.12.2023 20:00
Dom Literatury, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89

3 grudnia w Domu Literatury w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie literackie pod nazwą "Dzień Iwaszkiewiczowski". Organizatorzy: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Polski PEN Club oraz Wydawnictwo Akademickie SEDNO, zapraszają wszystkich zainteresowanych na dzień pełen prelekcji, wykładów i rozmów poświęconych twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy – Jarosława Iwaszkiewicza.

Program wydarzenia obejmuje prezentacje badaczy i znawców twórczości pisarza, którzy podzielą się swoimi spostrzeżeniami i interpretacjami. Uczestnicy będą mieli okazję zgłębić różne aspekty życia i dzieła Iwaszkiewicza, odkrywając nowe konteksty i perspektywy związane z jego twórczością.

To nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy na temat jednego z kluczowych postaci polskiej literatury, ale także możliwość aktywnego udziału w dyskusjach i wymianie poglądów z innymi miłośnikami literatury. Organizatorzy zapewniają inspirującą atmosferę i wysoki poziom merytoryczny spotkania.

Szczegółowy program:

  • godz. 14:00-15:15 – “Stawisko, Podkowa Leśna, dom” – rozmowa z Piotrem Mitznerem (“Mój Iwaszkieiwcz” wydawnictwo Próby) i Ludwiką Włodek (Prawnuczką Jarosława Iwaszkiewicza, autorką wspomnień “Pra”) o gospodarzach Stawiska i o osobistej Podkowie Leśnej. Prowadzenie: Robert Papieski
  • godz. 15:30-17:00 – “Co jest jeszcze do odkrycia w Iwaszkiewiczu” – dyskusja Agnieszki Papieskiej, Radosława Romaniuka i Tomasza Wójcika (UW). Tytuł jest parafrazą tytułu słynnego eseju Tomasza Burka wygłoszonego przed laty w czasie sesji w IBL PAN. Prowadzenie: Marek Radziwon
  • godz. 17:30-18:45 – Rozmowa o teatrze i filmie Jarosława Iwaszkiewicza i o pracy z Andrzejem Wajdą – Agnieszka Glińska i Maja Komorowska. Prowadzenie: Wojciech Majcherek
  • godz. 19:00-20:00 – “Slajdowisko” – Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Prowadzenie: Agata Oponowicz

Dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć osobiście, wydarzenie będzie transmitowane na oficjalnej stronie Facebook Polskiego PEN Clubu, umożliwiając szeroką dostępność i uczestnictwo online. Ponadto, nagranie z wydarzenia zostanie udostępnione na platformie YouTube, dzięki czemu zainteresowani będą mieli szansę obejrzenia go w dogodnym dla siebie czasie.

"Dzień Iwaszkiewiczowski" to nie tylko okazja do pogłębienia wiedzy o jednym z najważniejszych polskich pisarzy, ale także doskonała okazja do spotkania się z pasjonatami literatury i wymiany myśli. Organizatorzy zachęcają do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które wpisuje się w tradycję kulturalną Warszawy.

Wstęp wolny!